Українська | Русский | English

Конституционная жалоба: первые решения КС (аналитический обзор Михаила Савчина)


Львиная доля решений Конституционного Суда, принятых по конституционным жалобам в 2019 году, направлена на устранение дискриминации. Одно решение касалось доступа к правосудию, то есть возможности требовать от исполнительной службы исполнения судебных решений. Другое - проблемное, поскольку в нем довольно экстравагантно трактуются корпоративные права.

Правовые проблемы, поднятые гражданами и юридическими лицами в конституционных жалобах, и заключения, сделанные Конституционным Судом, проанализировал в статье «Инструменты правовой защиты» для издания «Закон и Бизнес» профессор Ужгородского национального университета, научный советник Sofiya Law Firm Михаил Савчин.

Ниже приводим перечень решений КС по конституционным жалобам.

 

Рішення КС від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019

Скаржник: Анатолій Скрипка та Олексій Бобир

Предмет: обчислення пенсії по інвалідності.

Положення: ч.3 ст.59 закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Позиція: механізм нарахування соціальних виплат має ґрунтуватися на критеріях пропорційності та справедливості.

 

Рішення КС від 15.05.2019 №2-р(II)/2019

Скаржник: Віра Хліпальська

Предмет: нерівні умови відкриття виконавчого провадження: сприятливі для державних органів і обтяжливі для звичайного громадянина.

Норми: ч.2 ст.26 закону «Про виконавче провадження» від 2.06.2016 №1404-VIII

Позиція: Держава повинна не лише впроваджувати ефективні системи виконання судових рішень, а й забезпечувати функціонування цих систем у такий спосіб, щоб доступ до них мала кожна особа.

 

Рішення КС від 05.06.2019 №3-р(І)/2019

Скаржник: ТОВ «Метро Кеш енд Керрі Україна»

Предмет: оподаткування частини майна ТОВ, розташованого на тимчасово окупованій території.

Положення: абз.24, 25, 26 розд.I закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 23.03.2017 №1989-VIII.

Позиція: Внесення несистемних змін до податкового законодавства буцімто задля досягнення суспільно значущої мети призвело до порушення засад юридичної визначеності.

 

Рішення КС від 05.06.2019 №4-р(ІІ)/2019

Скаржник: АТ «Запорізький завод феросплавів»

Предмет: можливість НАБУ звертатися до суду з вимогами про визнання угод недійсними до завершення досудового слідства.

Положення: п. 13 ч. 1 ст. 17 закону «Про Національне антикорупційне бюро України» від 14 жовтня 2014 року № 1698-VII

Позиція: Основний Закон не наділяє Верховну Раду правом делегувати конституційні повноваження прокуратури іншим органам поза межами, встановленими конституційними нормами.

 

Рішення від 13.06.2019 №4-р/2019

Скаржник: Віктор Глущенко

Предмет: можливість апеляційного оскарження ухвали про продовження строку тримання під вартою, постановленої під час провадження в суді першої інстанції.

Положення: ч.2 ст.392 Кримінального процесуального кодексу

Позиція: Сам по собі апеляційний перегляд може розглядатись як контрбаланс при розслідуванні злочинів.

 

Рішення КС від 12.07.2019 № 5(І)/2019

Скаржник: Павло Байшев та ін.

Предмет: Запровадження контрактної форми трудового договору з точки зору балансування свободи договору та прав працівників у

Положення: пп. 2, 3 р. ІІ «Прикінцеві положення» закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» від 28 січня 2016 року № 955–VIII

Позиція: Зміна форми трудового договору з безстрокової на контрактну не пов’язана із втручанням в особисте життя вивільнених працівників.

 

Рішення КС від 25.06.2019 №7-р/2019

Скаржник: Марина Ковтун та інші

Предмет: тримання під вартою осіб, яких підозрюють у тероризмі

Положення: ч.5 ст.176 КПК

Позиція: необхідність забезпечення балансування між особою підозрюваного, якому обирають запобіжний захід, та потенційними потерпілими від підривної діяльності, зокрема тероризму.16.08.2019
НОВОСТИ ЮФ «СОФИЯ»
Александр Поливодский озвучил главные риски введения рынка земли в Украине
Для инвесторов одним из главных рисков появления в Украине рынка земли является правовая неопределенность, которая образуется в том случае, если Конституционный Суд до 1 июля 2021 года не примет никакого решения...
Подробнее...Александр Поливодский награжден почетным знаком отличия НААУ
Партнер Sofiya Law Firm Александр Поливодский получил почетный знак отличия Национальной ассоциации адвокатов Украины за содействие развитию института адвокатуры.
Подробнее...Все новости