Українська | Русский | English

Як убезпечити агробізнес від рейдерських атак, - поради юриста Sofiya Law Firm


Сигнали загрозливого стану

Юлія Горова, юрист Sofiya Law Firm, спеціально для портала «ЮРЛИГА»

Сьогодні в Україні захист успішного аграрного бізнесу від зазіхань рейдерів є справжнім головним болем власника. Покладатись лише на державу у цьому питанні – невиправдана легковажність, бо конституційні та міжнародні гарантії, а також встановлена кримінальна відповідальність за порушення права власності, на практиці часто не спрацьовують. То ж як завчасно розпізнати та попередити лихо?

(Не)порушне право

І Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (ст. 1 Першого протоколу) і ст. 41 Конституції України з одного боку, встановлюють право мирно  володіти своїм майном, а з іншого – забороняють протиправне позбавлення права власності. З осені 2016 року в країні діє антирейдерський закон, який суттєво посилив кримінальну відповідальність шахраїв, що переоформлюють на себе чуже майно – їм загрожує кримінальна відповідальність  до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Втім, зважаючи на офіційну статистику, усе це поки що залишається на папері. Так, лише у 2017 році в аграрному секторі України було зафіксовано більше 700 випадків рейдерських атак. А за повідомленням Opendatabot (сервісу моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень) за минулий рік до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Мін’юсту (так звана антирейдерська комісія) звернулося 1270 громадян. Основними причинами звернень називалися внесення змін до єдиного державного реєстру, підробка документів та фальсифікація угод оренди.

Серед факторів, які сприяли поширенню цього негативного явища, експерти часто називають зміну у січні 2013 року системи реєстрації прав на землю, коли функції реєстратора перейшли від органів земельних ресурсів до органів юстиції. Саме тоді всі кадастрові записи про реєстрацію прав, зроблені до 2013 року, не були перенесені до нового реєстру, що відкрило шлях для зловживань.

Також типовою причиною порушень прав стає необачність самих учасників земельних відносин. Наприклад у випадку, коли сторони чомусь не квапляться із реєстрацією договору оренди землі у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У ситуації, коли орендар без реєстрації права фактично користується земельною ділянкою, власник має можливість вільно розпоряджатися майном, в тому числі, й далі вільно укладати інші договори оренди.  За таких умов   орендар фактично позбавлений можливості захисти порушене право, оскільки не може підтвердити свій статус.

Маяк у кишені

Аби запобігти шахрайствам із нерухомістю та зменшити факти протиправного захоплення чужої власності (з метою подальшого відчуження та унеможливлення її повернення законним власникам), розпорядженням від 26.10.2016 № 789-р Уряд запровадив пілотний проект щодо інформування у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Документом було запущено систему платних послуг з інформування українських громадян про будь-які реєстраційні дії, які вчиняються з їхньою нерухомістю. Також власникам вирішили надати можливість дізнаватися про те, хто з користувачів реєстру цікавився їхнім майном (земельною ділянкою, житловим будинком, квартирою, будівлею, спорудою, приміщенням, підприємством як єдиним майновим комплексом). Наприкінці грудня 2016 року Мінюст та компанія «Ліга:Закон» оголосили про запуск такої системи. Вона отримала назву «SMS-Маяк» і покликана оперативно інформувати громадян про будь-які реєстраційні дії, що вчиняються з їхньою нерухомістю.

Цей сервіс сьогодні надає можливість:

1) відстежувати зміни статусу об’єктів нерухомого майна за номером в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Про будь-яку зміну власнику надходить повідомлення, але суть самої зміни не зазначається;

2) отримувати сповіщення про факт подання заяви на проведення будь-якої реєстраційної дії (реєстраційний номер, дату і час реєстрації заяви), про зміну статусу об’єкта та про прийняття рішення щодо зміни статусу.

Така інформація дасть змогу на ранній стадії виявити незаконні дії щодо майна та завчасно звернутися до державного реєстратора та до суду, аби їх зупинити.

Щоб скористатися послугою потрібно мати електронний цифровий підпис або електронну цифрову печатку, отримати реєстраційний номер об'єкта нерухомості (якщо право власності на об’єкт було зареєстроване до 1 січня 2013 року, спочатку цей об’єкт доведеться внести до реєстру), відкрити кабінет власника майна на сайті реєстру. У кабінеті вказується номер телефону, куди будуть приходити повідомлення, і майно ставиться на контроль.

Через суд і не тільки

Отже, у разі виявлення шахрайських дій, пов’язаних із власністю, кожному, крім звернення до суду, надано право оскаржити незаконну реєстрацію майна в Міністерстві юстиції. Також можна ініціювати кримінальне провадження.

Якщо ви дізналися, про якусь підозрілу активність із реєстрацією вашого майна, можна звернутися до антирейдерської комісії, аби скасувати незаконні реєстраційні дії. За повідомленням чиновників Мін’юсту, у 2017 році людям було повернуто право власності на близько 6 тисяч земельних ділянок загальною площею понад 7,5 тисяч гектарів. Зокрема, ця комісія задовольнила спільну скаргу 151 селянина з Кіровоградської області, земельні ділянки яких були незаконно перереєстровані, й таку ж скаргу від більш ніж 100 селян з Вінницької області.

Також, аби бути повністю спокійним за своє майно, не варто нехтувати періодичною перевіркою даних у реєстрі статусу свого об’єкту нерухомості, та надійно зберігати первинні документи, на підставі яких виникло право власності. Відстоюючи своє право в суді, або звертаючись до уповноваженого державного органу для захисту права власності на нерухоме майно, в першу чергу, будуть потрібні саме такі документи, щоб встановити законного власника, а вже потім відбуватиметься з’ясування, що стало причиною змін в Реєстрі.28.03.2018
НОВИНИ ПФ «СОФІЯ»
Проблеми захисту екологічних прав обговорили судді, адвокати та науковці під час круглого столу
15 червня відбувся круглий стіл «Захист екологічних прав як передумова сталого розвитку країни. Аналіз судової практики», модератором на якому виступив партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський.
Детальніше...Особливості укладення електронних договорів із землею та іншою нерухомістю окреслив Олександр Поліводський
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у співпраці з проєктом ЄС «Право-Justice» провів науково-практичну конференцію «Адаптація земельного законодавства України до вимог Європейського Союзу. Гарантії...
Детальніше...Всі новини