Українська | Русский | English

Додаткові відпустки та скорочений робочий тиждень для татусів: чи реальне впровадження?


Конституція України визначає рівність прав жінки і чоловіка через надання додаткових гарантій матері. А от про права батька в Основному Законі в контексті рівності прав чоловіка і жінки не згадується.

На цю особливість звернула увагу асоційований партнер Sofiya Law Firm Викторія Варєнікова, коментуючи для видання «СЕГОДНЯ» нещодавно зареєстрований у ВР проект закону №9045 від 05.09.2018 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання додаткових гарантій, пов'язаних із поєднанням сімейних і трудових обов'язків».

Проект був підготовлений з метою виконання вимог Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Зокрема, законопроект покликаний привести у відповідність українське законодавство до Директиви 2010/18/EU.

Суть законопроекту зводиться до внесення змін до КЗпП України та Закону про відпустки в частині надання додаткових трудових прав, пов’язаних із доглядом за дитиною як жінці, так і чоловіку в рівній мірі. Так, пропонується щорічно надавати додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів обом батькам, як матері, так і батьку, разом та окремо.

Аналогічні рівні можливості для жінок і чоловіків можуть бути закріплені стосовно обов’язку власника або уповноваженого ним органу встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ст. 56 КЗпП) на прохання працівника, який має дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, в тому числі таку, що знаходиться під його опікою, або доглядає за хворим членом сім'ї.

«Втім, постає питання практичної реалізації такої гарантії, - звернула увагу В.Варєнікова. - Якими документами працівник повинен доводити роботодавцю факт того, що він має дитину? Чи достатньо для цього свідоцтва про народження? А якщо працівник не бере участі у вихованні і утриманні дитини, - він набуває додаткових прав? Ці питання фактично так і залишаться неврегульованими».

На думку експерта, динаміка руху правової свідомості України до європейських цінностей оцінюється безумовно позитивно. Однак, кожний крок має бути виваженим.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Конституції рівність прав жінки і чоловіка забезпечується створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.

«То ж Конституція визначає рівність прав жінки і чоловіка через надання додаткових гарантій матері. А от про батька в контексті рівності прав не згадується, - звернула увагу В.Варєнікова. - Отже, хочеться побажати авторам проекту викласти головні ідеї проекту таким чином, щоб вони не стали в майбутньому предметом розгляду Конституційного Суду України».18.09.2018
НОВИНИ ПФ «СОФІЯ»
Олександр Поліводський озвучив головні ризики для бізнесу від запровадження ринку землі в Україні
Для інвесторів одним з головних ризиків появи в Україні ринку землі є правова невизначеність, яка утвориться в тому разі, якщо Конституційний Суд до 1 липня 2021 року не ухвалить жодного рішення стосовно Закону №552-IX.
Детальніше...Олександра Поліводського нагороджено почесною відзнакою НААУ
Партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський отримав почесну відзнаку Національної асоціації адвокатів України за сприяння розбудові інституту адвокатури.
Детальніше...Всі новини