Українська | Русский | English

Додаткові відпустки та скорочений робочий тиждень для татусів: чи реальне впровадження?


Конституція України визначає рівність прав жінки і чоловіка через надання додаткових гарантій матері. А от про права батька в Основному Законі в контексті рівності прав чоловіка і жінки не згадується.

На цю особливість звернула увагу асоційований партнер Sofiya Law Firm Викторія Варєнікова, коментуючи для видання «СЕГОДНЯ» нещодавно зареєстрований у ВР проект закону №9045 від 05.09.2018 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання додаткових гарантій, пов'язаних із поєднанням сімейних і трудових обов'язків».

Проект був підготовлений з метою виконання вимог Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Зокрема, законопроект покликаний привести у відповідність українське законодавство до Директиви 2010/18/EU.

Суть законопроекту зводиться до внесення змін до КЗпП України та Закону про відпустки в частині надання додаткових трудових прав, пов’язаних із доглядом за дитиною як жінці, так і чоловіку в рівній мірі. Так, пропонується щорічно надавати додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів обом батькам, як матері, так і батьку, разом та окремо.

Аналогічні рівні можливості для жінок і чоловіків можуть бути закріплені стосовно обов’язку власника або уповноваженого ним органу встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ст. 56 КЗпП) на прохання працівника, який має дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, в тому числі таку, що знаходиться під його опікою, або доглядає за хворим членом сім'ї.

«Втім, постає питання практичної реалізації такої гарантії, - звернула увагу В.Варєнікова. - Якими документами працівник повинен доводити роботодавцю факт того, що він має дитину? Чи достатньо для цього свідоцтва про народження? А якщо працівник не бере участі у вихованні і утриманні дитини, - він набуває додаткових прав? Ці питання фактично так і залишаться неврегульованими».

На думку експерта, динаміка руху правової свідомості України до європейських цінностей оцінюється безумовно позитивно. Однак, кожний крок має бути виваженим.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Конституції рівність прав жінки і чоловіка забезпечується створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.

«То ж Конституція визначає рівність прав жінки і чоловіка через надання додаткових гарантій матері. А от про батька в контексті рівності прав не згадується, - звернула увагу В.Варєнікова. - Отже, хочеться побажати авторам проекту викласти головні ідеї проекту таким чином, щоб вони не стали в майбутньому предметом розгляду Конституційного Суду України».18.09.2018
НОВИНИ ПФ «СОФІЯ»
Проблеми захисту екологічних прав обговорили судді, адвокати та науковці під час круглого столу
15 червня відбувся круглий стіл «Захист екологічних прав як передумова сталого розвитку країни. Аналіз судової практики», модератором на якому виступив партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський.
Детальніше...Особливості укладення електронних договорів із землею та іншою нерухомістю окреслив Олександр Поліводський
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у співпраці з проєктом ЄС «Право-Justice» провів науково-практичну конференцію «Адаптація земельного законодавства України до вимог Європейського Союзу. Гарантії...
Детальніше...Всі новини