Українська | Русский | English

Мораторій на продаж землі та практика ЄСПЛ: Олександр Поліводський прогнозує масові звернення громадян до суду


У 2019 році українським судам доведеться розглядати справи за позовами громадян, які оскаржуватимуть відмову у реєстрації, укладанні договорів купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

На це під час експертної дискусії «Земля: за лаштунками мораторію», що днями відбулася в Українському кризовому медіа-центрі, звернув увагу партнер Sofiya Law Firm, консультант програми Світового Банку «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні» Олександр Поліводський. Він прогнозує виникнення проблеми застосування судами Конвенції з прав людини та основоположних свобод з земельних питань.

Нагадаємо, у травні 2018 року ЄСПЛ у рішенні у справі «Зеленчук та Цицюра проти України» визнав мораторій на продаж землі таким, що порушує права людини. У зв’язку із цим рішенням, на думку експерта, перед власниками землі з 2019 року відкриються нові можливості у здійсненні транзакцій та укладання договорів щодо користування та купівлі-продажу землі.

«Європейський суд наголосив, що в певний час в Україні доведеться змінити законодавство, - пояснив О.Поліводський. - Очевидно, що цього року ситуація залишиться такою як є, але що буде на наступний рік? Я знаю, що готуються позови і судові справи - власники оскаржуватимуть відмову у реєстрації, укладанні договорів».

Наразі під мораторієм знаходиться близько 2/3 території України. При цьому Україна - єдина в Європі, де діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.

У зв’язку з проведенням реформи децентралізації роль місцевої влади у вирішенні питань щодо землі, яка підпадає під мораторій, буде зростати. «Наразі органи місцевої влади приймають рішення щодо долі земельної ділянки, приватизації, надання в оренду та проводять відповідний конкурс. Також місцева влада проводить підготовку земельної ділянки до її передачі після конкурсу та контролює визначення її меж», – зауважив експерт.

Питання мораторію в контексті конституційного провадження, ініційованого народними депутатами, також розглядалося під час круглого столу «Конституційне право власності на землю», організованого Реанімаційним Пакетом Реформ разом з проектом «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні» та УГСПЛ.

На цьому заході О.Поліводський привернув увагу до аспекту правомірності обмеження прав власників землі, що випливає з рішення страсбурзького суду. «Питання полягає не в тому, кому ми будемо продавати землю, не в тому, яким буде ринок, а в тому, чи відповідає мета, з якою запроваджувався мораторій, самому методу. Тому що громадяни, за потреби, не можуть продати свою власність», - зауважив партнер Sofiya Law Firm.

Втім, попри позитивні очікування експертів, Велика палата Конституційного Суду України все ж відмовила у відкритті провадження у справі за конституційним поданням 69 народних депутатів щодо конституційності положень пунктів 14, 15 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
06.11.2018
НОВИНИ ПФ «СОФІЯ»
Проблеми захисту екологічних прав обговорили судді, адвокати та науковці під час круглого столу
15 червня відбувся круглий стіл «Захист екологічних прав як передумова сталого розвитку країни. Аналіз судової практики», модератором на якому виступив партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський.
Детальніше...Особливості укладення електронних договорів із землею та іншою нерухомістю окреслив Олександр Поліводський
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у співпраці з проєктом ЄС «Право-Justice» провів науково-практичну конференцію «Адаптація земельного законодавства України до вимог Європейського Союзу. Гарантії...
Детальніше...Всі новини