Українська | Русский | English

Політична прокрастинація з запуском ринку землі може дорого обійтися Україні, - Олександр Поліводський


Традиційне подовження на рік мораторію на відчуження земель сільгосппризначення звично обмежило права власників землі. Однак, на відміну від попередніх рішень парламенту, в 2019 році це матиме вкрай негативні наслідки.

Про це в коментарі виданню «Юридическая практика» розповів партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський, коментуючи ухвалений Верховною Радою Закон «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель». Напередодні за нього проголосував 231 депутат.

Експерт звернув увагу, що факт порушення земельним мораторієм прав прямо підтвердив Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Зеленчук та Цицюра проти України». І головне питання всього 2019 року полягає в тому, як це рішення буде застосовуватися на практиці в умовах продовженого мораторію. Адже для українських судів практика ЄСПЛ є джерелом права.

Нагадаємо, обов'язок судів при розгляді справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод, а також практику ЄСПЛ прямо записаний у ст. 17 Закону «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

«Якщо Верховна Рада, Кабмін і Конституційний Суд і далі будуть відмежовуватися від вирішення проблеми, то ці органи залишаться в своїй системі координат, а судді, які мають вирішувати судові спори, будуть вимушені в кожному конкретному випадку змінювати практику застосування законодавства, що має місце сьогодні, - зазначив О.Поліводський. - Але це тягне за собою стан правової невизначеності і, як наслідок, підвищення рівня конфліктності, непорозуміння та інших негативних явищ у суспільстві. І така політична прокрастинація з запуском ринку землі може дорого обійтися Україні».

Як приклад він нагадав про недавнє рішення Донецького апеляційного суду у справі № 227/1505/18, де суд визнав право приватних осіб на фактичний продаж землі, вирішивши, що чинні положення про мораторій не повинні застосовуватися, оскільки вони суперечать Конституції та міжнародно-правовим зобов'язанням.

Для розуміння і конструктивного вирішення проблеми, на думку юриста, необхідно відмежовувати два пов'язаних між собою аспекти: право розпоряджатися приватною власністю (власниками землі сьогодні є близько 7 млн. громадян) і приватизацію земель.

«Приватизація земель повинна відбутися, але дійсно, поки у нас немає прозорих, чітких і зрозумілих правил платній приватизації землі для бізнесу, - пояснив О.Поліводський. - І в цій частині введення ринку землі слід відкласти до створення належного законодавства».

Він упевнений, що мораторій необхідно скасовувати і впроваджувати неліберальну модель ринку, встановлювати обмеження за кількістю землі, яка може перебувати у власності однієї особи. Також необхідне прийняття нового Земельного кодексу, який, зокрема, повинен містити положення про ринок землі і приватизацію, усувати наявні суперечності в розподілі земель на категорії (цільове призначення), регламентувати питання захисту земель, в тому числі систему і повноваження відповідних державних органів.22.12.2018
НОВИНИ ПФ «СОФІЯ»
Sofiya Law Firm та PlantAgro консультують аграрний бізнес з юридичних питань
В Україні триває робота з підготовки до впровадження ринку землі. У зв’язку із цим Sofiya Law Firm та PlantAgro запровадили серію відеоконсультацій з юридичних питань для аграрного бізнесу.
Детальніше...5 кроків, які має зробити аграрій до відкриття ринку землі, назвав Олександр Поліводський
Треба готуватися до відкриття ринку землі і відповідно будувати свої ринкові стратегії. Необхідно пам’ятати: ринок не за горами і його наслідки можуть бути важливими.
Детальніше...Всі новини