Українська | Русский | English

Політична прокрастинація з запуском ринку землі може дорого обійтися Україні, - Олександр Поліводський


Традиційне подовження на рік мораторію на відчуження земель сільгосппризначення звично обмежило права власників землі. Однак, на відміну від попередніх рішень парламенту, в 2019 році це матиме вкрай негативні наслідки.

Про це в коментарі виданню «Юридическая практика» розповів партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський, коментуючи ухвалений Верховною Радою Закон «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель». Напередодні за нього проголосував 231 депутат.

Експерт звернув увагу, що факт порушення земельним мораторієм прав прямо підтвердив Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Зеленчук та Цицюра проти України». І головне питання всього 2019 року полягає в тому, як це рішення буде застосовуватися на практиці в умовах продовженого мораторію. Адже для українських судів практика ЄСПЛ є джерелом права.

Нагадаємо, обов'язок судів при розгляді справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод, а також практику ЄСПЛ прямо записаний у ст. 17 Закону «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

«Якщо Верховна Рада, Кабмін і Конституційний Суд і далі будуть відмежовуватися від вирішення проблеми, то ці органи залишаться в своїй системі координат, а судді, які мають вирішувати судові спори, будуть вимушені в кожному конкретному випадку змінювати практику застосування законодавства, що має місце сьогодні, - зазначив О.Поліводський. - Але це тягне за собою стан правової невизначеності і, як наслідок, підвищення рівня конфліктності, непорозуміння та інших негативних явищ у суспільстві. І така політична прокрастинація з запуском ринку землі може дорого обійтися Україні».

Як приклад він нагадав про недавнє рішення Донецького апеляційного суду у справі № 227/1505/18, де суд визнав право приватних осіб на фактичний продаж землі, вирішивши, що чинні положення про мораторій не повинні застосовуватися, оскільки вони суперечать Конституції та міжнародно-правовим зобов'язанням.

Для розуміння і конструктивного вирішення проблеми, на думку юриста, необхідно відмежовувати два пов'язаних між собою аспекти: право розпоряджатися приватною власністю (власниками землі сьогодні є близько 7 млн. громадян) і приватизацію земель.

«Приватизація земель повинна відбутися, але дійсно, поки у нас немає прозорих, чітких і зрозумілих правил платній приватизації землі для бізнесу, - пояснив О.Поліводський. - І в цій частині введення ринку землі слід відкласти до створення належного законодавства».

Він упевнений, що мораторій необхідно скасовувати і впроваджувати неліберальну модель ринку, встановлювати обмеження за кількістю землі, яка може перебувати у власності однієї особи. Також необхідне прийняття нового Земельного кодексу, який, зокрема, повинен містити положення про ринок землі і приватизацію, усувати наявні суперечності в розподілі земель на категорії (цільове призначення), регламентувати питання захисту земель, в тому числі систему і повноваження відповідних державних органів.22.12.2018
НОВИНИ ПФ «СОФІЯ»
Проблеми захисту екологічних прав обговорили судді, адвокати та науковці під час круглого столу
15 червня відбувся круглий стіл «Захист екологічних прав як передумова сталого розвитку країни. Аналіз судової практики», модератором на якому виступив партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський.
Детальніше...Особливості укладення електронних договорів із землею та іншою нерухомістю окреслив Олександр Поліводський
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у співпраці з проєктом ЄС «Право-Justice» провів науково-практичну конференцію «Адаптація земельного законодавства України до вимог Європейського Союзу. Гарантії...
Детальніше...Всі новини