Українська | Русский | English

Конституційна скарга: перші рішення КС (аналітичний огляд Михайла Савчина)


Левова частка рішень Конституційного Суду, ухвалених за конституційними скаргами у 2019 році, спрямована на усунення дискримінації. Одне стосувалося доступу до правосуддя, тобто можливості вимагати від виконавчої служби виконання судових рішень. Інше є проблемним, оскільки в ньому доволі екстравагантно трактуються корпоративні права.

Правові проблеми, підняті громадянами та юридичними особами у конституційних скаргах, та висновки, зроблені Конституційним Судом, проаналізував у статті «Інструменти правового захисту» для видання «Закон і Бізнес» професор Ужгородського національного університету, науковий радник Sofiya Law Firm Михайло Савчин.

Нижче наводимо перелік рішень КС за конституційними скаргами.

 

Рішення КС від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019

Скаржник: Анатолій Скрипка та Олексій Бобир

Предмет: обчислення пенсії по інвалідності.

Положення: ч.3 ст.59 закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Позиція: механізм нарахування соціальних виплат має ґрунтуватися на критеріях пропорційності та справедливості.

 

Рішення КС від 15.05.2019 №2-р(II)/2019

Скаржник: Віра Хліпальська

Предмет: нерівні умови відкриття виконавчого провадження: сприятливі для державних органів і обтяжливі для звичайного громадянина.

Норми: ч.2 ст.26 закону «Про виконавче провадження» від 2.06.2016 №1404-VIII

Позиція: Держава повинна не лише впроваджувати ефективні системи виконання судових рішень, а й забезпечувати функціонування цих систем у такий спосіб, щоб доступ до них мала кожна особа.

 

Рішення КС від 05.06.2019 №3-р(І)/2019

Скаржник: ТОВ «Метро Кеш енд Керрі Україна»

Предмет: оподаткування частини майна ТОВ, розташованого на тимчасово окупованій території.

Положення: абз.24, 25, 26 розд.I закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 23.03.2017 №1989-VIII.

Позиція: Внесення несистемних змін до податкового законодавства буцімто задля досягнення суспільно значущої мети призвело до порушення засад юридичної визначеності.

 

Рішення КС від 05.06.2019 №4-р(ІІ)/2019

Скаржник: АТ «Запорізький завод феросплавів»

Предмет: можливість НАБУ звертатися до суду з вимогами про визнання угод недійсними до завершення досудового слідства.

Положення: п. 13 ч. 1 ст. 17 закону «Про Національне антикорупційне бюро України» від 14 жовтня 2014 року № 1698-VII

Позиція: Основний Закон не наділяє Верховну Раду правом делегувати конституційні повноваження прокуратури іншим органам поза межами, встановленими конституційними нормами.

 

Рішення від 13.06.2019 №4-р/2019

Скаржник: Віктор Глущенко

Предмет: можливість апеляційного оскарження ухвали про продовження строку тримання під вартою, постановленої під час провадження в суді першої інстанції.

Положення: ч.2 ст.392 Кримінального процесуального кодексу

Позиція: Сам по собі апеляційний перегляд може розглядатись як контрбаланс при розслідуванні злочинів.

 

Рішення КС від 12.07.2019 № 5(І)/2019

Скаржник: Павло Байшев та ін.

Предмет: Запровадження контрактної форми трудового договору з точки зору балансування свободи договору та прав працівників у

Положення: пп. 2, 3 р. ІІ «Прикінцеві положення» закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» від 28 січня 2016 року № 955–VIII

Позиція: Зміна форми трудового договору з безстрокової на контрактну не пов’язана із втручанням в особисте життя вивільнених працівників.

 

Рішення КС від 25.06.2019 №7-р/2019

Скаржник: Марина Ковтун та інші

Предмет: тримання під вартою осіб, яких підозрюють у тероризмі

Положення: ч.5 ст.176 КПК

Позиція: необхідність забезпечення балансування між особою підозрюваного, якому обирають запобіжний захід, та потенційними потерпілими від підривної діяльності, зокрема тероризму.16.08.2019
НОВИНИ ПФ «СОФІЯ»
7 факторів, які слід враховувати у побудові системної юрфірми, проаналізує Олександр Поліводський
Партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський виступить на онлайн-курсі «Побудова системної юридичної фірми в нових умовах» з модулем, який буде присвячений питанням партнерства та організації структури.
Детальніше...Орендарі землі можуть зіткнутися з необхідністю переоформлення договорів, - О.Поліводський
При передачі земель з державної до комунальної власності перед деякими орендарями землі постане питання переукладання договорів. Через неврегульованість законодавства неуважне ставлення до цієї теми може...
Детальніше...Всі новини