Українська | Русский | English

Орендарі землі можуть зіткнутися з необхідністю переоформлення договорів, - О.Поліводський


При передачі земель з державної до комунальної власності перед деякими орендарями землі постане питання переукладання договорів. Через неврегульованість законодавства неуважне ставлення до цієї теми може створити проблеми для бізнесу.

Таку думку висловив голова Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права НААУ, партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський, коментуючи для видання «Закон і Бізнес» наслідки ухвалення Кабінетом Міністрів України постанови від 16.11.2020 № 1113 «Про заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин».

Згідно із документом Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру має забезпечити передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до ст. 117 Земельного кодексу.

О.Поліводський наголосив, що передача за постановою може відбуватися тільки щодо тих ділянок, які виділені в натурі та зареєстровані у державному земельному кадастрі.

«Крім держорганів та громад, ця постанова може стосуватися тих осіб, які уклали або перебувають у процесі укладання договорів оренди землі, - звернув увагу партнер Sofiya Law Firm. - Для них це може означати зміну власника землі і, як наслідок, зміну сторони договору. Така зміна має оформлятися належним чином та потребує уважного ставлення з боку орендарів приватного бізнесу з огляду неврегульованість окремих положень законодавства для такого випадку».

Разом із тим О.Поліводський відзначив, що постанова №1113 не запроваджує чогось принципово нового, оскільки цей же механізм вже існував, є досвід проведення таких заходів, і відповідно, оновлення механізму не носить гострої юридичної необхідності.

«Хоча Кабмін і оформив своє рішення у вигляді постанови, цей акт насправді не містить норм права (не встановлює правил поведінки). Він фактично є розпорядчим документом, - уважає експерт. – Цим документом скасовується тотожне за своєю метою розпорядження Кабміну від 31.01.2018 № 60. Фактично розпорядження переписано наново з додаванням ряду деталей».

Також партнер Sofiya Law Firm нагадав, що «прискорення реформ у сфері земельних відносин» відбувається в Україні останні 30 років. Так, ще 18 грудня 1990 року Верховна Рада оголосила про початок земельної реформи, ухваливши постанову «Про земельну реформу». 13 березня 1992 року парламентом було прийнято ще одну постанову - «Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі». До реформування долучався і гарант Конституції. Новітній історії відомі укази Президента від 10.11.94 №666/94 «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» та від 03.12.99 № 1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки».

«Сама ж постанова № 1113 також прийнята на виконання Указу Президента від 15.10.2020 №449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», і, як слідує з назви, автор останнього документу також не задоволений темпами перетворень», - резюмував О.Поліводський.18.11.2020
НОВИНИ ПФ «СОФІЯ»
Проблеми захисту екологічних прав обговорили судді, адвокати та науковці під час круглого столу
15 червня відбувся круглий стіл «Захист екологічних прав як передумова сталого розвитку країни. Аналіз судової практики», модератором на якому виступив партнер Sofiya Law Firm Олександр Поліводський.
Детальніше...Особливості укладення електронних договорів із землею та іншою нерухомістю окреслив Олександр Поліводський
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у співпраці з проєктом ЄС «Право-Justice» провів науково-практичну конференцію «Адаптація земельного законодавства України до вимог Європейського Союзу. Гарантії...
Детальніше...Всі новини